Ułatwienia dostępu

tel: 56 4748050  | e-mail: cus@kurzetnik.eu

Świadczenie pielęgnacyjne

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad członkiem rodziny z niepełnosprawnością.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach przysługuje wyłącznie opiekunom dzieci – do ukończenia 18. roku życia.

Nie zmieniają się jednak rodzaje orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które są wymagane przy ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne. Jak dotychczas, osoby wymagające opieki muszą posiadać aktualne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Rozszerzony został katalog osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Od stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

  • matce albo ojcu,
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 oraz z 2022 r. poz. 2140) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.

Nie ma już kolejności osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Dotąd, pierwszeństwo w ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne mieli rodzice dzieci, zaś nowe zasady dopuszczają do kręgu uprawnionych przed rodzicami, innych krewnych, na których ciąży obowiązek alimentacyjny.

Czy można pracować i otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne?

Ważną zmianą jest uchylenie warunku rezygnacji lub niepodejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Oznacza to, że osoby, które sprawują opiekę nie muszą rezygnować z aktywności zawodowej, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne. Świadczenie przysługuje również w przypadku, gdy opiekun dziecka ma ustalone prawo do własnej emerytury, renty lub innego świadczenia emerytalno-rentowego.

Jaka będzie wysokość świadczenia pielęgnacyjnego?

Świadczenie pielęgnacyjne od stycznia 2024 r. wynosi 2988 zł i będzie co roku waloryzowane. Ponadto nowe zasady dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego przewidują, że w przypadku  gdy opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnością, to wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest zwiększana o 100% na każde z nich.

Nowym rozwiązaniem jest zachowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego po śmierci osoby, która wymaga opieki, do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon tej osoby.

Jak ubiegać się o nowe świadczenie?

Wnioski można składać tradycyjnie na formularzach papierowych lub drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Link do wniosku

https://www.gov.pl/web/rodzina/11iv-jednorazowa-zapomoga-z-tytulu-urodzenia-sie-dziecka-tzw-becikowe